Czech-in to Literary Culture, Olomouc, 2023.

Studentske aktivnosti

Studenti i profesori sa zagrebačke bohemistike sudjelovali su od 24. do 30. travnja 2023. u kontaktnom dijelu programa Czech-in to Literary Culture na Sveučilištu Františeka Palackog u Olomoucu. Riječ je o hibridnom intenzivnom istraživačko-obrazovnom programu, financiranom od strane EU-a u sklopu financijskog okvira za potporu obrazovanja, obuke, sporta i mladih u Europi Erasmus+, koji se izvodi dijelom kontaktno tijekom kratkotrajne mobilnosti studenata, a dijelom online prije same mobilnosti. Ove je godine tema bilo Oblikovanje češke „nacionalne priče“ u 19. st. – pogled izvana, a osim profesora s domaćeg sveučilišta u koncipiranju i izvedbi programa sudjelovali su i profesori s partnerskih sveučilišta iz Katowica, Krakova, Udina i Zagreba. Profesori Suzana Kos i Matija Ivačić održali su tako radionicu (Češki) panslavizam u hrvatskom zrcalu. U istraživačko-obrazovnom, ali i popratnom kulturnom (i zabavnom) programu sudjelovalo je osam studenata diplomskog studija bohemistike iz Zagreba te još 40-ak njihovih kolega iz Češke, Poljske i Italije, koji su tako stekli 6 ECTS bodova.

Evo što o ovom iskustvu kažu naši studenti:

„Povodom Erasmus+ Blended Intensive Programa ‘Czech-in to Literary Culture’, u nedjelju 23. 4. sjeli smo na vlak za Češku. Dva presjedanja, mnogo sati, a još više avantura kasnije, stigli smo u Olomouc spremni za nadolazeći tjedan. Bogat program uključivao je cjelodnevnu konferenciju i večernje druženje u ponedjeljak, obilazak dijecezanskog muzeja i stare jezgre grada u utorak te židovskoga dijela grada u četvrtak, odlazak u kazalište u srijedu, uz tri vrlo zanimljiva, interaktivna i konstruktivna četverosatna workshopa kroz tjedan. Ipak, u slobodno vrijeme, imali smo priliku družiti se sa studentima iz Italije, Češke i Poljske, koji put posjetiti ‘Hašeka’ i udomaćiti se u Olomoucu. Nakon nezaboravnog tjedna punog vrijednih novih znanja i prekrasnih uspomena, u nedjelju 30. 4. vratili smo se kući.

Marcela i Nives“