Diplomski studij: Nastavnički smjer

Studij

Stari program

Novi program

U akademskoj 2024./25. godini počinje postupni prelazak na novi studijski program. Prema novom programu izvodit će se nastava na prvoj godini prijediplomskog studija, dok će se na drugoj i trećoj godini prijediplomskog studija te na diplomskom studiju nastava i dalje izvoditi prema starom programu.

Na diplomski studij mogu se upisati kandidati koji su završili neki prijediplomski studij, a vladaju češkim jezikom na razini B2 prema ZEROJ-u te imaju osnovna znanja o strukturi i uporabi suvremenoga češkoga jezika te o češkom književnom kanonu. Pri upisu studenti odabiru jedan od dvaju ponuđenih smjerova: prevoditeljsko-kulturološki ili nastavnički.

Obama smjerovima zajednička je cjelina koja se odnosi na razvijanje praktičnih jezičnih sposobnosti. Studenti tijekom studija mogu ovladati češkim jezikom na razini C1 prema ZEROJ-u, no oni koji iskoriste neku od mogućnosti za studijski boravak u Češkoj (npr. ERASMUS, CEEPUS, bilateralni ugovori između Hrvatske i Češke o stipendiranju studenata i dr.) mogu dosegnuti i razinu C2.

Studenti obaju smjerova uz to stječu produbljena znanja iz odabranih poglavlja češke lingvistike i književnosti u sklopu istraživački orijentiranih kolegija.

Na nastavničkom smjeru studenti se u sklopu metodičkih i glotodidaktičkih kolegija dodatno osposobljavaju za poučavanje češkoga kao stranoga jezika.

Shema studija

I. semestar

• Češki jezik za nastavnike I (60 S, 4 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (metodička grupa)1 (30 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 1)2 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 2)3 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)

II. semestar

• Češki jezik za nastavnike II (60 S, 4 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (metodička grupa)1 (30 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 3)5 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)

III. semestar

• Češki jezik za nastavnike III (60 S, 4 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (metodička grupa)1 (30 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 1)2 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 2)3 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)

IV. semestar

• Češki jezik za nastavnike IV (60 S, 4 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (metodička grupa)1 (30 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (grupa 3)5 (15 P + 15 S, 2 ECTS-a)
  • Izborni kolegij (slobodna izbornost)4
  • Diplomski rad (8 ECTS-a)

1 U svakom semestru studenti biraju po jedan kolegij (2 ECTS-boda) iz metodičke grupe (Vrednovanje znanja i vještina u nastavi slavenskih kao drugih jezika, Istraživanje procesa usvajanja i poučavanja slavenskih kao drugih jezika, Glotodidaktika, Metodika nastave slavenskih jezika), ukupno četiri kolegija (8 ECTS-bodova) u diplomskom studiju

2 U I. i III. semestru studenti biraju po jedan kolegij (2 ECTS-boda) iz grupe 1 (Češka stilistika, Povijest češkog jezika), ukupno dva kolegija (4 ECTS-boda) u diplomskom studiju

3 U I. i III. semestru studenti biraju po jedan kolegij (2 ECTS boda) iz grupe 2 (Moderno češko društvo, Suvremena češka proza), ukupno dva kolegija (4 ECTS-boda) u diplomskom studiju.

4 Tijekom diplomskog studija studenti stječu ukupno 12 ECTS-bodova polazeći kolegije iz slobodne izbornosti, tj. iz aktualne fakultetske ponude izbornih kolegija, što je prosječno 3 ECTS-boda po semestru. Studentima se posebno preporučuje pohađanje kolegija iz generičkih vještina.

5 U II. i IV. semestru studenti biraju po dva kolegija (4 ECTS-boda) iz grupe 3 (Općečšeki supstandard, Češka frazeologija i idiomatika, Češki film i izvedbene umjetnosti, Češko žensko pismo), ukupno četiri kolegija (8 ECTS-bodova) u diplomskom studiju.

Novi program diplomskoga studija (.pdf)